2015. június 21., vasárnap

PhD

Gyerekkoromban azt gondoltam, hogy aki tanult ember, az feltétlenül bölcs is. Hiszen mire valaki eljut a doktori fokozatig, addigra annyira hatalmas mennyiségű tudásanyagot sajátít el, amitől feltétlenül széles látókörűvé kell, hogy váljon.

Azóta rájöttem, hogy ez sajnos nem így van. A PhD fokozat nem jelent bölcsességet. Mindössze azt jelenti, hogy az illető rengeteg mindent olvasott össze, a tanultakat meghatározott módszerek alapján össze tudja hasonlítgatni, azokból újabb és újabb tanulmányokat képes gyártani. Ha teológus, akkor a Bibliával, illetve az ahhoz kapcsolódó tanulmányokkal teszi ezt.

Ezzel együtt is teljesen megdöbbentem ennek a könyvnek az elképesztően torz, beteges üzenetén. Aki írta, ugyanazt a Bibliát olvassa, amit én. Sokkal többet tanult teológiából, mint én. És mégis ilyen könyvet írt. Elképesztő.

2015. június 18., csütörtök

Ami sürgős és ami nem

Olyan sokan szidják otthon az egészségügyet, pedig igazi csoda, hogy még egyáltalán működik.

2015. június 14., vasárnap

Nosztalgia

Ez a tánc gyerekkorom gumizós-ugrálós játékára, meg huszonéves korom táncházaira emlékeztet.

Milyen jó is volt egyetemi éveim alatt heti 8-10 órát táncolni esténként, nyáron pedig tánctáborba menni... Nagyon élveztem, és teljesen fitten tartott. Aki heti három Balkán táncházat végig tudott táncolni, az jó kondiban volt.

Sajnos azóta sem tudom rávenni magam, hogy olyan sportot űzzek, ami nem élvezetes.

2015. június 9., kedd

Penny Black, az első brit bélyeg

Ha Maminti nem kezdett volna el bélyeget gyűjteni, akkor nekem sosem került volna a kezembe ez a kultúrtörténeti érdekesség.
A Penny Black volt a legelső, Nagy-Britanniában kiadott  ragasztható postai bélyeg, 1840. május 6-án került hivatalosan forgalomba. A 175. évforduló alkalmából idén május 6-án ismét kiadták, limitált, 5000-es példányszámban, amiből az 1194-es számú hamarosan elindul Magyarországra, és remélhetőleg megérkezik Maminti bélyegalbumába. :)

 

2015. június 2., kedd

Relatív

- Jaj, ne dolgozz már annyit, vigyél el inkább engem a könyvtárba, segíts nekem könyveket válogatni, aztán vigyél el vacsorázni, az jót fog neked tenni, meglátod! - kedveskedik a gondozottam, aki mellesleg vak, értelmi fogyatékos és enyhén mozgáskorlátozott. Őt elvinni a városi könyvtárba, végigolvasgatni neki az összes hangoskönyv (cédé) borítóját, majd elvinni vacsorázni minimum két órás elfoglaltság, de hát az nem munka, az jót fog nekem tenni, meglátom! :)

2015. június 1., hétfő

Visszahív-e az orvos?

IKL kedvéért elmondom, hogy itt nálunk az a szokás, hogy az orvosok közül a háziorvos, valamint az ügyeletes háziorvos visszahívja telefonon a neki üzenetet hagyó beteget, de szigorúan csak a rendelési időben, a rendelői számról. Sms-t, emailt nem küldenek orvosok és nem is fogadnak. Levelet szoktak írni, ha a beteget be kell rendelni valamilyen felülvizsgálatra, vagy ha változtatni akarják a megszokott gyógyszerezést.

Kórházi orvosok általában a titkárnőn/recepcióson keresztül kommunikálnak, közvetlenül nem szoktak beteget visszahívni, és nem is adnak meg mobilszámot vagy email-címet betegeknek.